Skjøt seg bort mot Runar – tapte med seks mål – Drammen

Skjøt seg bort mot Runar – tapte med seks mål

DHK-spillerne skjøt Runar-målvakt Viktor Warren til motstanderens beste, og da ble det vanskelig å slå bronsejagende vestfoldinger. Mye ble nok avgjort etter førsteomgang da DHK bommet og bommet. Til slutt endte det 34-28.

Runar-forsvarerne Tobias Rivesjø og Tord Lea Knutsen brukte mye energi og krefter på stoppe David Walstad Haugstvedt, og holdt DHKs toppscorer nede på tre mål i denne kampen.

-Vi skjøt målvakten god på våre beste sjanser, og havnet fem mål etter i første omgang. Det klarte vi aldri ta igjen på noe tidspunkt i kampen. Sånn jeg ser det sto veldig mye i denne kampen på våre dårlige avslutninger og dårlige vurderinger, oppsummerer David Walstad Haugstvedt.
DHK ledet aldri denne kampen som på en måte var DHKs sjanse til for alvor å melde seg på i kampen om bronsemedaljene. Runar innehadde denne plassen før kampen, med DHK jagende to poeng etter. Da kampen ble blåst av, var Runars ledelse økt til fire poeng.
Siden Bergen også vant har de nå to poengs ledelse på DHK i kampen om 4. plassen.
-Det var seigt å tape denne kampen, men sjansen er der fortsatt. Og så kommer det jo et sluttspill der det er viktig å ta med seg gode opplevelser, mener David.

Sondre Ovid Skovli brukte fart og kraft i ankomstfasen, og utfordret Runar-forsvaret hele veien. Fem mål ble det på ham til slutt.

DHK lå under 16-11 til pause etter at Runar ledet med to og tre mål i starten. En periode med redninger av Isak Steinsson gjorde at DHK fikk kontakt på 9-9 etter et kontringsmål av Alexander Ørjevik Westby med ti minutter til pause.
Da hadde begge lag spilt syv mot seks i angrep en periode.
DHK hadde fortsatt problemer med å sette ballen bak en veldig god Viktor Warren i Runar-målet, og han var spesielt dyktig på skuddene fra seks meter.
Dermed ble det med to DHK-scoringer de ti siste minuttene.
-Vi mistet litt momentet da vi tok dem igjen. Etter det opplevde jeg det hele som litt dødt, mener DHK-trener Kristian Kjelling.
Han opplevde det hele som en dag han følte han ikke klarte å få ut det nødvendige av laget sitt, og han påtok seg mye av skylden for at DHK ble stående og stange mot en solid Runar-mur med mye fysikk.
-Vi var ikke dyktige nok på dagen, og vi fikk ikke til det spillet vi ønsket. Det spillet var tydelig vis ikke nok innarbeidet, og det er mitt ansvar, sier Kjelling.
Som bare måtte innse at ikke mange nok var gode samtidig, og der de ble spillende en og en.
-Vi gikk i fella, og ble stående og krige en og en, mener han.

August Lind Oma har tydelig vis brukt EM-pausen godt. Han var best i bortekampen mot Sandnes torsdag, og han var DHKs bestemann og toppscorer hjemme mot Runar søndag.

Om ikke mange nok var gode samtidig, så var det like vel noen som var gode i denne kampen.
August Lind Oma ble fortjent kåret til hjemmelagets beste for andre kampen på rad. Han scoret seks spillemål denne kvelden. Sondre Ovid Skovli hadde krefter igjen etter krevende forsvarsjobbing til å score fem mål. Tobias Mehren Søberg fikk mye spilletid på venstrebacken i Hermann Thysteds skadefravær. Han fikk også stort ansvar i forsvarsspillet, og brukte nok mye krefter der, for Runar var ivrige på å skape situasjoner med Christoffer Rambo og strekspiller Sander Myklebust rundt hos Tobias.
Venstrekantene Mads Carl Hove Stryger og Alexander Ørjevik Westby scoret tre mål hver, og får godkjent i boken.

Alexander Ørjevik Westby er også en dyktig forsvarsspiller nest ytterst i DHKs forsvar på venstresiden, og får ofte utfordringer i langt større spillere. Her forsøker han å få kontroll på navnebror Alexander Løke Gautestad.

Vi pleier ikke kommentere dommerprestasjonene i kampene, så andre får vurdere om dommerparet skal få samme vurderingen. Men de harde fakta er at bortelaget fikk åtte syvmeterkast (og scoret på alle). DHK fikk to (og bommet på begge, og det er ikke dommernes feil). DHK fikk seks utvisninger, Runar to.
Men andre harde fakta som over 20 bomskudd i en toppkamp, er noe DHK-spillerne faktisk kan gjøre noe med.
Allerede borte mot Fjellhammer torsdag.
Start der!

Kampfakta, eliteserien:
Drammen HK – Runar 28-34 (11-16)

Drammenshallen – 1458 tilskuere.
Dommere: Lars Jørum og Håvard N. Kleven.
DHK: Oscar Larsen Syvertsen og Isak Steinsson – David Walstad Haugstvedt 3, Jonatan Goksør Bjerkrheim , Alexander Ørjevik Westby 3, Jonas Søyland Andersen, Simen Vatne Andersen, Noah Lundberg Kjelling, Leopold Mortvedt Nicolaus, Sondre Ovid Skovli, Espen Gommerud Våg 2, Theodor Grøndahl, August Lind Oma 6, Mads Carl Hove Stryger 3, Ola Hoftun Lillelien 2, Tobias Mehren Søberg 4.
Toppscorer Runar: Tobias Rivesjö 8 (alle på 7-metere).

Øvrige resultater søndag: Bergen-Sandefjord 34-29, Follo-Bækkelaget 30-30, Nærbø-Sandnes 33-21, ØIF Arendal – Fjellhammer 37-33, Halden-Elverum 26-35.
Spilt lørdag: Kolstad- Kristiansand 38-28.